Apache JMeter: Web Uygulamamızın Yük Testlerini Nasıl Yaparız? (1): Giriş, Kurulum

Apache JMeter’i kullanmaya başlamadan önce, neden gerekebileceği ve ne zaman uygulanabileceğine dair bir şeyler söylemek uygun olur. Bir web uygulaması yazdık. Artık Production ortamına atmak istiyoruz. Fakat, production ortamına atmadan önce uygulamamız, çok kullanıcı bağlandığında nasıl davranacak. Çökecek mi yoksa, performansı, hızı düşecek, ve requestlere çabuk cevap veremeyecek mi? Böyle bir durum olduğunda, müşterilerimizi kaybedeceğiz ve büyük bir yenilgiyle karşılaşacağız.

Bu sorular aklınızı kurcalıyor ve endişelerinizi gidermek istiyorsanız, web uygulamanızın yük testlerini yapmanız gerekiyor.

Yük testlerini yapmak için pek çok araç ve kütüphane var. Örneğin, asp.net uygulaması geliştirenlerin kullanabileceği, Visual Studio 2013 Ultimate, içerisinden gelen çok gelişmiş bir test framework’u var.

Fakat benim tercihim açık kaynak kodlu bir kütüphane olan Apache JMeter oldu.

Basit bir web uygulaması yazacağım, her zaman olduğu gibi, bir asp.net uygulaması. Siz ister php, ister java , python web projesi, hangi teknolojilere aşına iseniz o şekilde bir web projesi oluşturabilirsiniz.

Apache JMeter sitesinden ilgili sıkıştırılmış dosyayı indirebilirsiniz. Benim indirdiğim dosya, apache-jmeter-2.13.tgz. Bu dosyayı herhangi bir yerde açarak kullanmaya başlayabiliriz. Herhangi bir kurulum yapmak gerekmiyor.

Jmeter’i windows’ta komut satırı penceresinden (cmd) kullanmamız gerekiyor. Örnek olarak bende açılmış halde, D:\jmetertest\apache-jmeter-2.13 dizininde. Bu dizinin bin alt dizinine komut satırından gelerek,

D:\jmetertest\apache-jmeter-2.13\bin>jmeter.bat

komutunu çalıştırdığımızda, karşımıza jmeter arayüzü çıkacaktır.

jmeterarayuz

Bu arayüzü kullanarak, testlerimizi tanımlayabiliriz.

JMeteri çalıştırabilmek için, bilgisayarınızda jdk 1.6 üzeri bir java kurulumu olması gerekiyor. Windows ortam değişkenlerinden, Path değişkeninin içerisinde jdk bin dizinin de olması gerekiyor.

JMeter’i çalıştırırken bazen, bilgisayarının ram durumuna göre hatalar alabilirsiniz. Örneğin bilgisayarınızın ram durumu yeterli değilse, şöyle bir hata alabilirsiniz: Could not reserve enough space for object heap.

jmetererror2

Bu durumda jmeter.bat dosyası üzerindeki bazı değerleri değiştirmeniz gerekebilir.

set HEAP=-Xms512m -Xmx512m

Heap değerlerini değiştirerek, JMeter’i çalıştırabilir hale getirebiliriz.

JMeter testleri yaparken, yüksek ram değerlerine ihtiyaç duyabilir. Bu yüzden düşük değerler vermekte, soruna yol açabilir. Bu yüzden yüksek değerler vermekte düşük değerler vermekte JMeter’in çalışmasını engelleyebilir. Bilgisayarınızın performansını ve ram durumunu gözönüne alarak uygun değerler verilmesi gerekiyor.

Apache JMeter: Web uygulamamızın Yük Testlerini Nasıl Yaparız (2) : Basit Testler

Apache JMeter: Web uygulamamızın Yük Testlerini Nasıl Yaparız (3) : İleri Düzey

Apache JMeter: Web uygulamamızın Yük Testlerini Nasıl Yaparız (4) : Recording

 

 

 

3 thoughts on “Apache JMeter: Web Uygulamamızın Yük Testlerini Nasıl Yaparız? (1): Giriş, Kurulum”

  1. Geri bildirim: Apache JMeter: Web Uygulamamızın Yük Testlerini Nasıl Yaparız? (2) - Yazılım Denemeleri

  2. Geri bildirim: Apache JMeter: Web Uygulamamızın Yük Testlerini Nasıl Yaparız? (4): Recording - Yazılım Denemeleri

  3. ismail cenk yilmaz

    Merhaba
    Acaba Jmeter test aracını apache hadoop için de uygulayabilir miyim bu konuda bilginiz varsa yardımcı olur musunuz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top