Bırakın OctoPack Projenizin Nuspec Dosyasını Sizin için Oluştursun

Dotnet projelerinizi bir nuget paketi olarak yayımlamak isterseniz bunun için projenize ait bir nuspec dosyasının tanımlı olması gerekir. Nuspec içerisinde proje ile ilgili meta verileri tanımlarız. Bu verileri kullanarak, örneğin hangi dosyaların, klasörlerin olduğu, bağımlılıklar vs… ile ilgili bilgiler bu nuspec dosyasında belirtilir. Projenizde onlarca/yüzlerce dosya olduğunda elle bu dosyayı oluşturmak bizim için bir angarya olacaktır. Kolaylık sağlaması açısından Octopus Deploy ürününü geliştiren firmanın octopack adlı uygulamasını kullanabiliriz.

Öncelikle yapmamız gereken, octopack uygulamasının projemize kurulumunu yapmak.

Package Manager Console ekranından aşağıdaki komutu çalıştıralım:

Install-Package OctoPack

Kurulum tamamlandıktan sonra, proje dosyasının içerisine aşağıdaki ifadeyi proj dosyasının içerisinde uygun bir yere koyarak,

<RunOctoPack>true</RunOctoPack>

proje derlenmesi sırasında oluşturabilirsiniz, konu hakkında stackoverflow üzerinde daha detaylı açıklamasını görebilirsiniz.

Fakat daha kolay olan bir yöntem var o da msbuild kullanarak ilgili dosyayı üretmek:

msbuild MyProject.csproj /t:Build /p:RunOctoPack=true

RunOctoPack parametresi dizin içerisinde nuspec dosyası yoksa otomatik olarak üretilmesini sağlayacaktır.

msbuild dosyayı obj/octopacking diye bir dizinin içerisinde üretmiş olacaktır.

Bu dosyayı alıp, projenizin kök dizinine kopyalayabilir ve üzerinde dilediğiniz gibi ince ayar yapabilirsiniz. Örneğin pdb dosyalarını kaldırabilirsiniz.

Bu konu hakkında veya genel olarak dağıtım (deployment) konularında (Octopus Deploy, octopack, nuget) soru ve yorum yapabilirsiniz.

 

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top