Idea Gradle Entegrasyonu

Gradle java projelerinde kullanılan bir inşa (build) aracıdır. Ant, maven gibi build araçlarından farklı bir takım özellikler ihtiva etmektedir. Groovy veya kotlin dilini kullanarak, build sürecini tarif edebiliyorsunuz. Bu durum bize daha büyük bir esneklik kazandırmaktadır. Intellij Idea geliştirme ortamını kullanıyorsak, gradle ile entegre etmek için build.gradle dosyasında plugin olarak eklemek gerekiyor.

Bu şekilde eklediğimiz zaman, gradlew tasks komutunu çalıştırdığımızda eklediğimiz plugin ile ilgili ekstra tasklar gelecektir.

Idea ile mevcut gradle projemizin uyumlu çalışması için zaman zaman powershell/terminal komutlarını kullanmak gerekiyor. Kullandığım sistem windows fakat benzer komutları diğer işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Kullandığımız çatılar ve araçlar, çapraz platform desteğine sahip (Idea, Java, gradle) sonuç olarak.

Herşeyden önce temiz bir sayfa açmak için:

Gradle’da yeni bir kütüphane/dependency eklendiğinde Idea içerisinden problemsiz çalışabilmesi için:

gradle tasklarını listelemek için:

gradle projesini derleyip çalıştırmak için:

Arkadaşlar, gradle projesinde idea ile çalışırken, sıkıntı yaratan problemli noktaları yorum olarak belirtebilirsiniz. Belirtilen yorumlara göre çözüm bulmaya çalışırız.

 

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir