Instagram Hesap Kapatma – Adım Adım Anlatıyorum

Bu yazımızda adım adım Instagram hesap silme veya Instagram hesap kapatma işleminin nasıl yapıldığını açıklayacağız. Hesabını silmeden pasif hale getirmek isteyenler için de yöntemler önerecek ve veri güvenliğini tartışacağız.

INSTAGRAM VE VERİ GÜVENLİĞİ

Biliyorsunuz 2010 yılında yalnızca IOS uygulaması olarak ortaya çıkan Instagram, iPhone sahibi insanlar arasında 27 milyonluk bir kullanıcıya eriştikten sonra 2012’de Android işletim sistemli telefonlara da gelmiş ve kullanıcı sayısını devasa rakamlara çıkarmayı başarmıştı. Bu başarının hemen ardından büyük şirketlerin radarına giren Instagram, Facebook tarafından tam 1 milyar dolara satın alınmış ve haklarını Facebook şirketine devretmişlerdi.

Bu bir açıdan olumluydu çünkü Instagram, Facebook gibi büyük bir şirketin elinde daha önemli güncelleştirmeler alacak, kullanıcılara dönük iyileştirmeler olacak ve uygulamanın bilinirliği artacaktı. Gerçekten de öyle oldu ancak aradan geçen zaman Facebook’un karıştığı veri güvenliği skandallarıyla birlikte Instagram uygulamasının da adının kirlenmesine yol açtı.

2018 yılında aslında kullanıcıların verilerini güvenli bir biçimde saklamasını sağlamak amacıyla ortaya çıkmış Veri İndirme seçeneğinden kullanıcıların şifrelerinin metin biçiminde indirilebildiği bir sızıntı ortaya çıkmıştı. Sorunu acil bir biçimde ele alarak az sayıda kullanıcının açıktan etkilendiğini açıklayan Instagram, hemen yeni bir güvenlik güncelleştirmesi yayımlamıştı. Ancak işler bununla kalmayacaktı.

Amerika seçimleriyle birlikte Facebook’un karıştığı Cambridge Analytica skandalı, yeri yerinden oynatacaktı. Facebook aslında yıllardır Instagram, Whatsapp ve kendi web sitesi üzerinden bizim bütün beğenilerimizi, ekran sürelerimizi, etkileşime girdiğimiz kişileri, paylaşımlarımızı ve yorumlarımızı bize daha iyi reklamlar sunabilmek amacıyla takip ediyordu. Ancak bu masum sebepleriydi. 21. yüzyılın paradan daha değerli tek şeyine yani büyük verisine ulaşan Facebook’un bu gücü insanların karakterlerini birkaç beğeniyle tahmin eden ve onların bağımsız yapması gereken seçimlerine etki edecek bir yapıya evrildi.

Skandala yol açan sistem şöyle işliyordu. Facebook’un algoritmaları sizin beğenilerinizden ve paylaşımlarınızdan hareketle hassasiyet gösterdiğiniz konuları ayıklıyordu. Söz gelimi sizin kedileri çok sevdiğinizi ve onlara karşı işlenen suçlara karşı çok hassas olduğunuzu keşfediyordu. Bu keşfin ardından desteklediğiniz parti liderine karşı olan düşüncenizi değiştirmek amacıyla sistematik olarak desteklediğiniz parti liderinin kediye şiddet uyguladığı yalan haberini karşınıza getiriyor ve sizi o lideri artık destekleyemeyecek konuma getiriyordu. Bu becerinin seçim sonuçlarına etki ettiği ve büyük verinin dünya tarihinde neleri değiştirebileceği ortaya çıkıyordu.

INSTAGRAM HESABI NASIL SİLİNİR?

Ekonominin temel mantığı takas üzerine kuruludur. Bazı durumlarda aynen Instagram’da olduğu gibi kazan-kazan durumu varmış zannederiz. Instagram bize diğer insanlarla etkileşime girebileceğimiz bir sistemi bedava olarak sunar. Paylaşımlarımıza gelen etkileşimlerle bizim egomuzu besler ancak aslında bizi düzenli olarak ilgimizi çeken reklamlarla karşılaştırır ve daha fazla para harcamamıza neden olur. Ekonomide asla kazan kazan ilişkisi olmaz. Kazan kazan gibi görünse de bir taraf bu ilişkide sürekli olarak kaybediyordur.

Bir TED videosunda iradesiyle karar veren son nesil olduğumuza ilişkin bir şeyler izlemiştim. Gerçekten de internetin içine doğan Y kuşağının ilgileri, internet trendleri ve reklam ağlarıyla belirlenen bir duruma geldi. Eskiden gereksinimlerimizi arzu ederken yeni nesil arzularına gereksinim duyar oldu.

Siz de hepimizin her gün defalarca giriş yaptığı bu uygulamalara şöyle bir an ara vermek. Herkesin artık alışkanlığa döndüğü için sorgulamadığı ve bir büyülenme içinde zamanını harcadığı sosyal ağlara Instagram’dan başlamak üzere bir ara vermek istiyorsanız hesabınızı kalıcı olarak silmeyi ya da pasif duruma getirmeyi düşünebilirsiniz.

HESABINIZI PASİFLEŞTİRDİĞİNİZDE YA DA SİLDİĞİNİZDE NE OLUR?

Hesabınızı kalıcı olarak silmekten emin olamıyorsanız öncesinde geçici olarak pasifleştirebilirsiniz. Hesabınızı pasif duruma getirdiğinizde profiliniz, takipçileriniz, fotoğraflarınız, beğenileriniz ve yorumlarınız diğer kullanıcılardan saklanır. Bu yöntemi seçtiğinde hesabınıza tekrar giriş yaptığınızda Instagram’ı kaldığınız yerden kullanma olanağınız vardır.

Ancak doğrudan hesabınızı silmeye karar verirseniz bu işlemin verilerinizi geri getirmek anlamında dönüşü yok. Fotoğraflarınız, fotoğraflarınıza gelen beğeniler, yorumlar, takipçiler… tamamen siliniyor. Gelecekte Instagram’a yeniden katılmaya karar verirseniz de eski kullanıcı adınızı kullanamıyorsunuz. Yani Instagram’da bir kullanıcı adıyla hesap açıp sildiğinizde o kullanıcı adını bir daha kimse alamıyor.

INSTAGRAM HESABINI PASİFLEŞTİRME

Instagram hesabınızı pasifleştirmek istediğinizde malesef bu işlemi telefondaki uygulamanız üzerinden yapamıyorsunuz. İlla Chrome gibi bir internet tarayıcısı üzerinden Instagram’ın resmi web sitesi olan instagram.com adresine girmeniz gerekiyor. Bu bizim gözü açık şirketlerin yaptığı abone olmak çok kolay ama ayrılmak istiyorsanız bunu faksla bize bildirmek zorundasınız hilesine benziyor. Bilerek işi yokuşa sürmek, hesaplar pasifleştirilmesin diye işi zorlaştırmak gibi düşünebilirsiniz.

Şimdi gelin adım adım Instagram hesabınızı pasifleştirmek için neler yapmanız gerektiğine bakalım.

1) Web tarayıcısı üzerinden instagram.com adresine ulaşıp hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

İnstagram Sitesine Gidin

2) Ayarlar’a erişmek için sağ üst köşedeki küçük profil resminize tıklıyorsunuz. Açılan menüden Ayarlar sekmesine tıklıyorsunuz.

İnstagram Web Ayarlar

3) Ayarlar sayfasına ulaştıktan sonra sağdaki menüden Profili Düzenle sekmesine tıklıyorsunuz.

Profil Düzenle

ve sayfayı aşağı kaydırarak Hesabımı geçici olarak kapat bağlantısına tıklıyorsunuz.

Hesabı Geçici Olarak Kapat

4) Size hesabınızı neden geçici olarak kapattığınızı yani pasifleştirdiğinizi soracaktır. Bir neden seçerek hesap şifremizi tekrar giriyoruz ve Hesabı Geçici Olarak Kapat butonuna tıklıyoruz.

Hesabını Geçici Olarak Kapat

5) Artık siz Instagram hesabınıza tekrar girene kadar profiliniz pasifleştirildi. Hesabınıza tekrar girmeye karar verirseniz, hesabınıza girdiğiniz anda otomatik olarak, hiçbir veriniz silinmeden kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Belirtmek gerekir: Instagram politikaları gereği, hesabınızı haftada yalnızca bir kere pasif duruma getirmenize olanak tanıyor.

INSTAGRAM HESABI NASIL KALICI OLARAK SİLİNİR?

Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek istediğinizde de aynı pasifleştirmek istediğinizde olduğu gibi telefonlardaki uygulama yeterli olmuyor. Mutlaka instagram.com adresini ziyaret etmeniz gerekiyor. Şimdi gelin adım adım Instagram hesabı nasıl kalıcı olarak silinir? ona bakalım.

1) Web tarayıcısı üzerinden Instagram hesap silme bağlantısına giriyoruz (Koyu yazılmış metne tıklayarak ulaşabilirsiniz).

Hesap Silme Linkine Tıklayın

2) İnstagram hesap silme bağlantısından kullanıcı adınız ve şifrenizle hesabınıza giriş yaptıktan sonra açılan ekranda Hesabını neden siliyorsun? Sorusunu yanıtlıyoruz.

Hesabı Neden Siliyorsun, Açıklama

3) Tekrar şifremizi giriyoruz ve Hesabımı kalıcı olarak sil butonuna tıklıyoruz.

Hesabı kalıcı olarak sil

4) Sizi tebrik ederim. Instagram hesabınız tamamen silindi!

Instagram Hesap Kapatma İşleminden Önce Verilerinizi İndirin

İNSTAGRAM VERİLERİNİZİ İNDİRME

Aslında Instagram sayfamı silmek istiyorum ama bütün verilerim, anılarım, fotoğraflarım orada tek bir tıkla bunları kendi bilgisayarıma indirip sonra silmem olanaklı mı? diye soracak olursanız da yanıtımız evet. Bu işlemi hem Instagramın mobil uygulamasından hem de internet sitesi üzerinden yapabiliyorsunuz.

Mobil Uygulama Üstünden Verilerinizi İndirmek İsterseniz

1) Instagram uygulamasına giriş yaptıktan sonra sağ alt köşedeki profil fotoğrafınıza tıklayarak profil sayfanıza giriyorsunuz.

İnstagram Mobil Veri Silme

2) Sağ üst köşedeki alt alta üç çizginin olduğu yere tıklıyor ve en aşağıdaki Ayarlar butonuna dokunuyorsunuz.

İnstagram Mobil Veri

3) Açılan menüdeki Güvenlik sekmesine giriyorsunuz.

İnstagram Mobil Güvenlik

4) Veriler ve Geçmiş başlığı altında yer alan Verileri İndir seçeneğinize tıklıyorsunuz.

Verileri İndir

Email adresinizi yazıyorsunuz.

İnstagramda Paylaştıklarının Kopyasını Al

5) Instagram mail adresinize 48 saat içinde bir indirme bağlantısı gönderiyor. Mail geldikten sonra indire tıklayarak verilerinizi indirme işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

Eğer İnternet Sitesi Üzerinden Verilerini İndirmek İsterseniz

1) Web tarayıcısı üzerinden instagram.com adresine ulaşıp hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

İnstagram Hesabına Bağlan

2) Ayarlar’a erişmek için sağ üst köşedeki küçük profil resminize tıklıyorsunuz. Açılan menüden Ayarlar sekmesine giriyorsunuz.

İnstagram Ayarlar

3) Açılan sayfadaki menüden Gizlilik ve Güvenlik sekmesine giriyorsunuz.

Gizlilik ve Güvenlik

4) Veri İndirme başlığı altında yer alan İndirme Talep Et seçeneğinize tıkladıktan sonra

Veri İndirme – İndirme Talep Et

email adresinizi yazıyorsunuz ve ileri butonuna tıklıyorsunuz.

Paylaştıklarının Bir Kopyasını Al

5) Instagram mail adresinize 48 saat içinde bir indirme bağlantısı gönderiyor. Mail geldikten sonra indire tıklayarak verilerinizi indirme işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

Böylece hesabınız silinse de anılarınız ve fotoğraflarınız bilgisayarınızda durmuş oluyor. Bu arada anılarınızı yalnızca instagram hesabınızda tutmanızı önermem. Mutlaka kendi bilgisayarınızda da birer kopyası bulunsun. Küresel bir erişim engelinde, veri sızıntısında ya da hesabınız çalındığında verilere erişimini kaybetmemek için değer verdiğiniz fotoğrafları olanaklıysa fiziksel bir çıktı olarak saklamanız bile daha akla yatkın. Haksız yere hesabınız bile fesh edilebilir. Başıma gelmez demeyin. Gelebilir!

VERİLERİMİZİ NASIL GÜVENDE TUTABİLİRİZ?

Instagram Hesap Kapatma Tamam. Peki ya sonrası?

İnternette hangi hizmeti kullanırsak kullanalım bir biçimde verilerimizin işlenmesini kabul etmiş oluyoruz. Söz gelimi bir haber sitesine bile girip çerezleri onayladığımızda IP adresimizi, yaşımızı, servis sağlayıcımızı, haber sitesini görüntülediğimiz ekranın çözünürlük bilgisini, bağlandığımız il ya da ilçeyi çoğu zaman doğrudan paylaşıyoruz.

Ya da müşteri hizmetlerini aradığımız zaman da farkına varmadan verilerimizin işlenmesine izin vermiş oluyoruz.

Avrupa’da özellikle son yıllarda bu konuda hassas bir tutum söz konusu ve birçok alanda sınırlayıcı kanunlar çıktı. Ancak bizim gene de kendi önlemlerimizi almamız gerekiyor. Öncelikle şunu mutlaka bilelim. Verilerimizin bir başkası tarafından işlenmediği bir internet düşüncesi olanaksız. Birbirimizle iletişim kurabilmemiz için mutlaka kimi bilgilerimiz işleniyor ancak doğru yol şu olabilir. Zaten bütün arama verilerimiz, beğenilerimiz ve ilgi alanlarımız büyük arama motorları ve sosyal medya ağlarının eline geçmiş durumda. Kişisel olarak yapabileceğimiz şey, büyük tekellere hizmet etmek yerine Duckduckgo ve benzeri bağımsız, bizi izlemediğini söyleyen şirketleri daha fazla kullanarak küçük küçük şirketlere dağılmak.

Onun dışında çoğumuz bulut depolama hizmetlerini kullanıyoruz. Bu hizmetleri alırken bulut depolama servisinin dosyalarımızı şifreli olarak mı şifresiz olarak mı sakladığını öğrenmemiz gerekiyor. Yoksa verilerimizin reklam ajanslarıyla ya da tehlikeli insanlarla paylaşılıp paylaşılmadığından emin olamayız.

Bütün internet bağlantılarını kapayıp soğuk depolama denilen internet bağlantısı olmayan bir bilgisayara takılmış harici bellekler kullanmak belki çözüm olabilir ancak pratik değil ve hal-i hazırda internete saçılmış bilgilerimizi tamamen temizlemenin olanağı yok. ABD’de konuyla ilgili birçok şirket açıldı. Bireyin internet üzerinden tamamen silinme hakkını savunuyor ve size ilişkin bilgileri internetten temizlemek için belirli bir ücret karşılığında çalışıyor. Ancak iş daha önce açmış olduğunuz forum hesaplarını kapamak, sosyal medya sayfalarını silmekle bitmiyor.

İnternete yüklediğimiz her veri aynı anda yasal ve yasal olmayan yollarla yüzlerce farklı ayna sunucuda depolanıyor.

Unutulmanın kolay ancak silinmenin neredeyse olanaksız olduğu bir yüzyılda yaşıyoruz. Bu meseleler elektronik para kullanımının yaygınlaşmasıyla ciddi önem kazanacak diye düşünüyorum. Verinin paradan daha kıymetli olduğu gerçeği tüm dünyaca kabul edilecek ve insanlar kendi önlemlerini almak konusunda bilinçlenecekler. Hal-i hazırda birçok kripto para sahibinin cüzdan bilgilerini yalnızca fiziksel bir kağıt parçasıyla cebinde taşıdığını biliyoruz.

Yazımda İnstagram özelinde sosyal medyanın getirdiği mahremiyet ve güvenlik zaaflarını irdelemiş ve hesabını kapatmak isteyenler için ayrıntılı bir şekilde, adım adım verilerini yedekleyerek, hesaplarını nasıl silebileceklerini görmüş olduk.

Sosyal medya konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

En Popüler İnternet Kısaltmalarını Öğrenin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top