Kendi Kendine Programlama Öğrenme Rehberi

Kullandığınız tüm uygulamalar ve oynadığınız oyunlar aklınıza geliyor. Facebook, Instagram, whatsapp, call of duty, angry bird ve daha yüzlercesi.

Hayranlıkla kullandığınız uygulamaların, oynamaktan sıkılmadığınız tüm oyunların yazılım geliştiriciler tarafından geliştirilmiş birer yazılım olduğunu tabi ki biliyorsun. Koderler bu işi nasıl yapıyor nasıl beceriyor, kolay mı zor mu, acaba ben de öğrenebilir miyim? diye kendi kendine soruyorsun.

Öğrenmek istersen bile nereden başlayacağını nasıl bir yol izleyeceğini bilmiyorsun. İnternet’te, sağda solda şu dili öğren, şu kursa yazıl gibi pek çok öneriyle karşılaştın. Fakat açık seçik bir yol haritası takip etmeden yazılım konusunda istediğin bir noktaya ulaşamazsın.

Bu rehberde senin takip edebileceğin bir yol haritası ortaya koyuyorum. Amaç yazılım işinde çalışarak para kazanabilecek noktaya gelmek, bu işi profesyonel anlamda yapabilmek.

Başlayalım mı?

[toc]

1) Hangi Alanda Kodlama Yapacağını Belirle

Yazılım kendi başına değer ifade eden bir kavram değil. Belli bir alanda işlerimizi çözen bir hizmet ya da bir araç olarak yazılımı değerlendirebiliriz. Öncelikle karar vermen konu hangi alanda yazılım geliştireceğin.

Hangi alanda yazılım yapacağını iki türlü belirleyebilirsin. Piyasa ihtiyaçları ya da kendi beğenine ve potansiyel fırsatları gözönüne alarak karar verebilirsin.

Şu anda piyasada web uygulamaların ve mobil uygulamaların daha revaçta olduğu söylenebilir.

Yazılım alanlarını genel bir çerçeveden başlayarak anlatıyorum.

Web Uygulama Geliştirme

Tarayıcı ile bağlandığınız uygulamalardan bahsediyorum. Web uygulamaları en popüler alanlardan birisidir. Neredeyse mahallenizdeki bakkalın bile bir web sitesi var. Web uygulaması geliştirmek için bir kaç farklı dilden anlamak gerekiyor.

Html: İngilizce açılımı, Hypertext markup language olan html web sayfaları geliştirilirken kullanılan bir dildir. Tarayıcı kendisine gelen bu dili yorumlayarak insanların anlayabileceği bir formatta gösterir.

Css: İngilizce açılımı cascaded style sheet olan css, sayfadaki elemanların görsel özelliklerini değiştirmek için kullanılır.

Javascript: Normalde statik düz bir şablon olan web sayfasının interaktif bir şekilde çalışmasını sağlayan bir programlama dilidir. Web uygulamaların bugün bu kadar yaygın olmasını sağlayan da aslında javascript dilidir.

Html, css, javascript bir web uygulamasının ön uç (frontend) diyebileceğimiz kısmını oluşturur. Bazı web uygulamaları sadece ön uçtan ibarettir. Bu tür uygulamalar statik html olarak da anlandırılır.

Pek çok web uygulamasında ise ön yüz ile birlikte arka planda bir servis çalışmaktadır. Arka planda Asp.net (C#), php, Spring Boot (Java), Express Js (Javascript, NodeJs üzerinde) ya da django (python) çalışıyor olabilir.

Bu tür uygulamalar bir web sunucu üzerinde host edilirler. Asp.net örneğin IIS üzerinde, php apache üzerinde, java uygulamaları da tomcat üzerinde çalışırlar.

Hem arka uç hem ön uç (frontend & backend) segmentlerinden oluşan web uygulamaları geliştirmek daha zor ve daha çok bilgi gerektirmektedir hiç kuşkusuz.

İş ilanlarında web geliştirici aranırken bazen frontend geliştirici ya da backend geliştirici ibaresini görebilirsin. Fakat yeni başlayanlar için hem arka uç hem ön uç tarafında orta seviyede bilgi sahibi olmak büyük resmi görmek için daha faydalı olacaktır.

Bu işte tecrübe kazandıkça ön uç ya da arka uç tarafında uzmanlaşmayı seçebilirsin.

Masaüstü (Desktop) Uygulamaları

Masaüstü uygulamaları, bilgisayarımızda lokalde çalışan uygulamaları ifade etmektedir.

Notepad, word, excel vs. gibi uygulamaları masaüstü uygulamalarına örnek olarak gösterebilirim.

Masaüstü uygulamalar genel olarak kullanıcı arayüzlerine sahip uygulamalardır. Windows için geliştirme yapılıyorsa, dotnet framework üzerinde çalışan uygulamalar geliştirmek daha kolay olacaktır. Özellikle Visual Studio bu konuda çok başarılı bir ide yani kod geliştirme ortamıdır.

Linux üzerinde böyle bir uygulama içinse farklı çatılar ve diller kullanmak gerekebilecektir. Çapraz bağlı uygulamalar, yani aynı kod ile hem windows üzerinde hem de linux üzerinde çalışan masaüstü uygulama geliştirme kütüphaneleri olsa da (xamarin) üretkenlik ve stabilite açısından yeterli değildir.

Mobil Uygulamalar

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte mobil uygulamaların da yaygınlaştığını hatta platform olarak web’den daha çok kullanıldığını ve yaygınlaştığını söylememiz gerekiyor.

Google Play ve App Store üzerinde bulunan milyonlarca uygulamayı ve oyunları düşününce bu pazarın büyüklüğünü hissedebilirsin.

Android üzerinde uygulama geliştirmek için Java diliyle kod yazmanız gerekecektir. Son zamanlarda popüler olan dillerden birisi de Kotlin dilidir. Kotlin java’ya alternatif olarak kullanılabilecek ve piyasadaki en sağlam yazılım firmalarından bir tanesi olan jetbrain tarafından geliştirilmiş, syntax olarak daha kolay ve pratik olan bir dildir.

iOs üzerinde uygulama geliştirmek için de bir kaç alternatif var. Bunlar objective c ve daha basit bir dil olan swift dilidir.

Gömülü Yazılımlar & Düşük Seviyeli Yazılımlar

Donanımlar ve cihazlar ile bilgisayarlar arasında iletişim sağlamak için geliştirilmiş yazılımlardır. Genel olarak c, c++ hatta assembly dili ile yazılırlar. Assembly dili düşük seviyeli dil olarak değerlendirilir. Linux çekirdeği ve sürücü yazılımları da bu tür programlama dilleri kullanılarak geliştirilmiştir. Cpu mimarisini, hafıza (memory) yapısını ve interrupt kavramlarını çok iyi bilmek gerekiyor.

En zor alanlardan birisidir. Çok tecrübe ve ayrıntılara dikkat yeteneği gerektirir.

Güvenlik Yazılımları

Güvenlik yazılımları son dönemde ilgi çeken ve gelecekte de ilgi çekmeye devam edecek alanlardan birisidir. Sürekli çökertilen sistemlerden, dışarıya sızan verilerden, güvenlik açıklarından haberler alıyoruz.

Güvenlik açıkları insanların mahremiyetini tehdit edecek boyutlara çıkmış durumdadır. Para kaybı, zaman kaybı, iş gücü kaybı güvenlik konusunda zaaf yaşadığımız durumlarda ödememiz gereken bedeller olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu alanda uzmanlaşmak çok çalışma ve tecrübe gerektiriyor. Fakat bu işte başarılı olanların piyasada çok aranan ve para kazanan insanlar olacağını tahmin etmek için kahin olmak gerekmiyor. Siber güvenlik gelecekte daha da önem kazanacak bir alan.

Sızma (Penetration) testleri için python ve bazı kütüphaneleri kullanarak geliştirme yapabilirsin. Tersine mühendislik (Reverse engineering) disiplini sayesinde elinde kaynak kod olmadan bir exe üzerinde bilgi sahibi olabilir, hatta işleyişini mantığını değiştirebilirsin.

Exploit yazma veya engelleme konusunda çalışma yapmak için de aynı şekilde makine diline kadar uzmanlaşma gerekecektir. C bilgisine sahip olanlar bu noktada avantajlı konumda olacaklardır. Çünkü C dili assembly diline nazaran daha yüksek seviyeli bir dil olmasına rağmen, donanıma, hafızaya direkt erişme yeteneği sayesinde çok güçlü bir silah olarak kullanılabilir.

C dili hem iyi amaçlar hem de kötü amaçlar için kullanılmaya uygun bir dil olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi Uygulamaları

Filmlere ve haberlere konu olan yapay zeka dediğimiz şey aslında çok gelişmiş matematiksel modellerden ortaya çıkarılmış bir servis. Yapay zeka ve makine öğrenmesi, çok miktarda veri ile sistemin eğitilmesiyle ortaya çıkan bir yapı.

Yapay zeka uygulamaları örneğin satranç maçlarında büyük ustaları yenebilecek duruma gelmiştir. Saniyede milyonlarca işlem yapabilme kapasitesi ve yapay zeka entegre edilmiş haliyle insanlığın geleceği konusunda düşündürücü olmaktadır.

Bu konuda yazılım bilgisi dışında istatistik ve yoğun bir şekilde matematik bilimi de işin içine girmektedir.

2) Hangi Yazılım Dilini Seçeceğine Karar Ver

Piyasada bazı dillerin yoğun olarak kullanıldığını görebilirsin. C, C++, C#, Java, Python ve Javascript dillerini örnek olarak sayabiliriz.

Mutlaka bu dillerde geliştirme yapmalısın diye bir şart yok. Fakat yazılım piyasasında bu dillerin ağırlıklı olarak kullanıldığını ve en azından birisini bilmenin senin avantajına olduğu gerçeği de inkar edilemez.

Başlangıç olarak önerebileceğim dil ise Python olacaktır.

Nisan 2019 tarihinde Tiobe Index sitesindeki sıralamaya göz atabilirsin:

Sebeplerine gelince;

 1. Genel amaçlı bir dildir: Python ile farklı tiplerde projeler geliştirebilirsiniz. Web, masaüstü uygulamaları, oyunlar gibi farklı çeşitte uygulamalar yazmak için kullanabilirsin. Veri analizi, yapay zeka uygulamaları, bilimsel hesaplamalar, sızma testleri vs. işleri için çok kapsamlı kütüphanelere ve çatılara sahip.
 2. Yeni başlayanlar için öğrenmesi kolay bir dildir. Kuralları basittir. Çabuk öğrenip hemen üretken olmaya başlayabilirsin.
 3. Stackoverflow 2019 anketinde de görüleceği üzere programcılar tarafından en çok sevilen dillerin başında geliyor (most wanted). En çok istenen dillerde birinci (most wanted), en çok sevilen dillerde Rust dilinin arkasından ikinci gelmektedir.
 4. Diğer dillerle özellikle c ve c++ gibi dillerle kolay entegre olur.
 5. Derlenen bir dil olmayıp, yorumlanan bir dil olduğu için daha üretken olabilirsin. Uzun uzun derleme yapmanda gerek kalmadan kodda yaptığın değişikliğin sonucunu görürsün.
 6. Startup firmaların ilanlarının olduğu Angellist sitesinde en fazla ilan verilen programlama dili python’dur.

En çok istenen dil olarak birinci sırada gelmektedir:

Redmonk programlama dilleri 2019 sıralamasında üçüncü sırada (Javascript ve Java dillerinin ardından):

Çok önemli bir gösterge olan pypl sitesine de göz atalım. Google’da hakkında en çok kaynak aranan programlama dillerinin sıralamasını gösteren bir indeks. Burada da python açık ara önde, birinci sırada. Ve trend olarak da gittikçe güçleniyor.

Dezavantajlarından bahsetmek gerekirse;

 1. Bazı durumlarda performans açısından rakiplerinden geride kalabilmektedir. Genel olarak python’un yeterli düzeyde performans verdiğini o yüzden çok kaygılanacak bir durum olmadığını belirtelim.
 2. Mobil tarafında güçlü değil.   

3) Kod Geliştirme Araçlarında Ustalaş

Git: Versiyon Kontrol sistemi (Version Control System) yazılım ekiplerinin kullandığı temel araçlardan birisidir. Kodun tarihçesi, hangi değişikliği kim, ne zaman yapmış gibi bilgileri saklayan böylece istenildiği zaman, geçmişte istenilen versiyona dönebilmeye imkan sağlayan sistemlerdir.

Diğer bir önemli faydası da yazılım ekiplerinin ortak kod parçasında değişiklik yaptığı zaman bu kodların birleştirilmesi (merge), çakışmaların çözülmesi ya da yönetilmesi gibi işleri yapmaya imkan tanımasıdır.

Vcs araçlarından önerebileceğim yegane araç git olacaktır. Git, dağıtık (distributed) bir versiyon kontrol aracıdır. Piyasada kullanılan farklı vcs sistemleri var. Svn, mercurial bunlara örnek olarak verilebilir. Fakat git’in diğer araçlara göre kullanımı çok daha fazla. Stackoverflow sitesinin 2018 anketinde de bu durumu görebiliriz.

Git, linux işletim sistemini yazan Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir. Torvalds linux çekirdeğini yazarken dünya üzerindeki tüm linux geliştiricilerinin yazdığı kodları, geliştirmeleri düzgün bir şekilde yönetmek için bir araca ihtiyaç duydu. Mevcut araçları beğenmediği için kolları sıvayıp kendi vcs aracını geliştirdi. Git bu şekilde ortaya çıkmış oldu.

Geliştirme Ortamı: Hangi dil ile yazılım geliştiriyorsan, o dile uygun bir geliştirme ortamına ihtiyacın olacak.

Debug etme ihtiyacını mutlaka hissedeceksin. Bu yüzden debugger kullanımına alışman gerekecek. C# ile kodlama yapacaksan, visual studio veya visual studio code araçlarını iyice öğren.    

Java kullanacaksan, intellij idea ya da eclipse geliştirme ortamını kullanabilirsin.    

Python kullanıcıları için Pycharm idesini öneriyorum. Community sürümü ücretsiz.

4) Eğitim İçin Zaman Ayır

Sıfırdan başlayarak yazılım işini öğrenmek istiyorsan bu konuda haftanın belli günlerinde eğitim için zaman ayırmalısın.

Gelişen teknolojiler ve eğitim imkanları sayesinde evinden kaliteli eğitim sitelerine üye olup, yazılım & kodlama eğitimi alabilirsin. Online eğitim siteleri içerisinde ücretli olanları olduğu gibi çok kaliteli ücretsiz sitelerde mevcuttur.

Bu sitelerden en önemlilerini sayacağım. İnternette bulunun ücretsiz kaynaklar sana çok önemli katkılarda bulunacaktır.

freeCodeCamp

İlk olarak bahsetmek istediğim eğitim sitesi freeCodeCamp, dünyanın en çok sevilen ve kullanılan yazılım eğitim sitesidir.

Özellikle web geliştirmek isteyen geliştiriciler için, çok faydalı bir site olduğunu söyleyebilirim. Html, css, react.js ve git üzerine hazırlanmış dersler var ve tamamen ücretsiz.

Eğitim ilerledikçe, kar amacı gütmeyen dernekler için de proje yapma imkanı veriliyor. Böylece gerçek hayatta kodlama yapma, proje geliştirme tecrübesi kazanabiliyorsun.

freeCodeCamp’ın güzel bir özelliği de git kullanmayı ana hatlarıyla öğretmesi, bu konuda rehberlik yapmasıdır. Git ile birlikte github servisini de kullanıyorsunuz. Github, açık kaynak ya da özel kodlar için kullanılabilecek web tabanlı bir sürüm kontrol servisidir. Kodlarınızı oraya commit edebilirsiniz.

Yukarıdaki ders müfredatında gördüğün gibi yüzlerce saatlik eğitimleri tamamlayarak sertifika sahibi olabiliyorsun. Herhangi bir sertifikayı tamamlamak için de 5 tane proje tamamlanman gerekiyor. Böylece pratik tecrübe edinmiş olacaksın.

Codecademy

İkinci olarak bahsetmek istediğim site Codecademy. Yine çok kaliteli bir içeriğe sahip bir siteden bahsediyorum.

Daha önce önermiş olduğum python dilini de öğrenebileceğin mükemmel kursları var.

Temel olarak üç alana yönelik müfredat düzenlemişler. Birincisi yine freecodecamp’de olduğu gibi Web Geliştirme üzerine bir programları var. İkincisi programlama temellerini öğreten bir program. Sonuncu program da Veri bilimciler için hazırlanmış Data Science programı.

Codecademy sitesinde iki türlü ilerleyebilirsiniz. Ya yukarda bahsettiğim gibi kariyer bazlı gidebilirsin (Web development, Programming, Data Science) ya da kendini eksik hissettiğin alanlarla ilgili dersleri alabilirsin.

Hangi dillerde eğitim alabilirsin?

 • Python
 • Html & Css
 • Sql
 • Ruby
 • Javascript
 • Ruby
 • C++
 • Java
 • C#
 • R
 • Php

Yani yazılım üzerine aklınıza gelebilecek nerdeyse her konu hakkında dersler var. Bazı dersler pro sürümünde, fakat ücretsiz olan dersler ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır.

Udacity

Farklı düzeydeki geliştiriciler için hazırlanmış dersler mevcut. Ücretli dersler yanında ücretsiz dersler de var.

Resimde de görebileceğin üzere, yapay zeka hakkında çok güzel dersler var. Bulunmaz bir nimet diyebilirim. Ücretsiz olan kısımda daha çok giriş düzeyinde dersler var.

Ücretli olan dersler size pahalı gelebilir. Örneğin Become a C++ Engineer dersinin bedeli 999$. İnternet ortamında üniversite de eğitim görür gibi dersler alacaksın. Dersi tamamlamak için proje ödevlerini başarılı bir şekilde yapman gerekecek. Projeler gerçek kişiler tarafından incelenecek bu arada.

Neyse konuyu fazla dağıtmadan devam edelim.

Khan Academy

Sevdiğim başka bir online eğitim sitesi de khan academy.

Herkes için sonsuza kadar ücretsiz online eğitim sitesi olarak kendisini tanımlayan bir site. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon tarafından hazırlanan bir eğitim sitesi olan khan academy, sadece yazılım değil diğer branşlar özellikle temel bilimler ile ilgili de derslere sahip.

Matematik, fizik gibi temel bilimler dışında ekonomi, finans hatta sanat tarihi hakkında da dersler var.

Khan academy sitesinin güzel bir tarafı da türkçe diline de destek vermesidir.

Udemy

Genelde ücretli olan derslere sahip udemy, yazılım geliştirme konusunda faydalanabileceğiniz kaynaklardan birisidir. 100.000’nin üzerinde online kurslardan isteğinize göre seçim yapabilirsin. İçlerinde ücretsiz olan dersler de mevcut.

Udemy zaman zaman önemli indirimler ve kampanyalar yapmaktadır. 200 lira 300 lira olan kurslar bu sayede 30 lira seviyelerine düşmektedir.

Tabi her kurs çok kaliteli olmamaktadır. Puana göre, öğrenci sayısına göre ve yazılan yorumlara göre seçim yapabilirsin.

Çok beğendiğim ve çok faydalandığım iki kurstan bahsetmeden geçemeyeceğim:

Maximilian Schwartzmüller tarafından hazırlanmış olan iki kursun bana çok katkısı olmuştur. Birisi vue.js diğeri de react.js hakkındaki kursların linkini paylaşıyorum:

https://www.udemy.com/vuejs-2-the-complete-guide/

https://www.udemy.com/react-the-complete-guide-incl-redux/

Kampanya ile birlikte tanesini 27.99 liraya alabileceğiniz bu dersler, biraz temeliniz varsa, vue.js ya da react konusunda sizi sıfır noktasından uzman noktasına getirecektir. Çok kaliteli ve kapsamlı bir şekilde her şey anlatılmış bu derslerde.

LinkedIn Learning (Lynda)

Daha çok lynda olarak bilinen eğitim sitesi artık linkedin bünyesine katıldı ve derslerinin tamamı oraya taşınmış durumda. Linkedin üyeliğiniz varsa learning sitesinden de haberdar olmuş olabilirsin.

Site ücretli, fakat linkedin premium üyeliğini ücretsiz olarak deneyebilirsin. Linkedin bazen bu konuda tekliflerde bulunmaktadır. Para ödemek istemiyorsanız bu durumda ücretsiz deneme premium paketini alıp, bir süre sonra iptal edebilirsiniz. Deneme süresi bitene kadar linkedin learning sitesinden faydalanabilirsin.

Bu şekilde ben de nodejs ve asp.net core derslerini tamamlama imkanı buldum 🙂

Bahsettiğim sitelerden maksimum derecede faydalanarak yazılım konusunda kendini yetiştirebilirsin. Gördüğün gibi internet bize çok büyük imkanlar sunuyor. Hiç bir bahaneye sığınmadan yazılım konusunda kendini geliştirebilirsin.

Yazılım ile ilgili ustalar tarafından hazırlanmış başucu kitapları da okumayı ihmal etmeyin: Yazılım hakkında yazılmış en iyi 5 kitap

5) Hobi Proje Geliştir, Açık Kaynak Projelere Destek Ver ve Paylaş

Eğitim seni belli bir noktaya kadar götürecektir. Fakat asıl öğrenme pratik yaparak olur. Bu sebepten dolayı kendi ihtiyacına göre veya kendi zevkine göre proje geliştirmelisin. Bu projeleri github üzerinde açık kaynak olarak geliştirebilirsin. Böylece başka insanlarla etkileşime girebilir ve onların bilgilerinden faydalanabilirsin.

Açık kaynak projeler yazılım dünyasında devrim yapmıştır. Linux bugün en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisidir ve açık kaynak kodlu bir projedir. Dünyanın en güçlü yazılım servislerini çalıştırabilecek kadar güçlü ve stabil bir işletim sistemidir. Diğer ücretli işletim sistemleri (windows, macos) ile yarışmaktadır.

Bu yüzden açık kaynak kod projelerine destek vererek, hem kendine hem de başka geliştiricilere büyük bir iyilik yapmış olursun.

Başlangıç düzeyinde açık kaynak projelere destek vermem zor olur diye düşünebilirsin. Fakat her seviyede katkı bekleyen projeler var.

Aşağıdaki sitede bu konuda programlama dillerine göre yeni başlayanlar için uygun github projelere ulaşabilirsin.

https://github.com/MunGell/awesome-for-beginners

Paylaşmaktan bahsetmiştim. Dünyanın en büyük yazılım soru cevap sitesi Stackoverflow.com sitesine üye olun. Yeni soru sorun, ilgilendiğiniz sorulara cevap verin.

Quora bir başka soru cevap sitesi. Orada da sorulara cevap arayabilir, bildiğiniz soruları cevaplayabilirsiniz.

Blog yazabilir, bildiklerinizi paylaşabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça artar sözünü klişe olarak duyarız. Fakat gerçektir. El elden üstündür. Başka insanlarla etkileşime geçerek bilgini, becerini arttırırsın.

6) Profesyonel İşlerde Çalış

Eğer bir işte çok iyiysen asla bedava yapma.

Joker

Belli bir düzeye geldikten sonra artık profesyonel işlerde çalışmaya başla. Yazılım firmasında çalışmak size farklı şeyler katacaktır.

Öncelikle para kazanmak motivasyonunu arttıracaktır.

Bir başka faydası da büyük ölçekli yazılım projelerinde tecrübe kazanman olacaktır. 3 tane kullanıcısı olan bir uygulama ile 100.000 kullanıcılı sistemler arasında tasarım ve kodlama açısından dağlar kadar fark olacaktır.

Büyük paraların söz konusu olduğu projelerde işi teslimat tarihine yetiştirmek, iş analistinin, testçinin en önemlisi patronun beklentisini karşılamak, kısaca gerçek dünya seni çok farklı meydan okumalara zorlayacaktır.

Türkiye’deki İş Arama Siteleri

Yabancı İş Arama Siteleri

 • Stackoverflow: Dünyada en çok kullanılan soru cevap sitesi olmasına rağmen iş ilanları da yayınlamaktadır.
 • Linkedin: Profesyonel çalışanlara yönelik bir platform olan linkedin üzerinde de iş ilanları olabilmektedir.
 • Github: Web tabanlı bir versiyon kontrol servisi olmasına rağmen, iş ilanları da verilmektedir.
 • Dice
 • Crunchboard

Bir yazılım firmasında tecrübe eksikliği ya da başka sebeplerden iş bulamıyorsan freelance olarak çalışabilirsin. Hem yerli hem yabancı freelance iş arama sitelerinde kendi becerilerine göre işler bulabilirsin.

Yerli Freelance İş Arama Siteleri

Yabancı Freelance İş Arama Siteleri

Bahsetmiş olduğum sitelerde kendi yeteneğine uygun bir iş bulup, elinden geldiği kadar iyi bir iş çıkar. Bu işlerde itibar çok önemlidir.

Sonuç

Yeni işe başlayan geliştiriciler olarak eğer gerçekten bu işi yapmak istiyorsan zaman ve emek harcaman gerekecektir. Fakat öğrenmek için gereken tüm araçlar aslında elinin altında. Herhangi bir bahaneye sığınmadan mevcut imkanları kullanarak hedefine ulaşabilirsin.

Dünyanın en zevkli mesleğini elde etmek tüm emeğine ve çabana mutlaka değecektir.

8 thoughts on “Kendi Kendine Programlama Öğrenme Rehberi”

 1. Geri bildirim: Yazılım Nedir? Yazılımla İlgili Merak Ettiğiniz Herşey

 2. Super bir yazi olmus, sadece unide gordugum baslangic seviyesinde c++ dilinden baska bilgim yok hatta onuda unutmus olan ben ,icimdeki istegi bu yaziyla atesledim bakalim sifirdan birseyler olabiliyor mu gorecegim. Tesekkur.

 3. Çok açıklayıcı güzel bir yazı olmuş. Yazılım konusunda gerçek anlamda 0 bileğiyle sahibim ancak her zaman bu alanda kendimi geliştirmek istemişimdir. Siteniz buna büyük bir adım ile ön ayak oldu, teşekkürler.

 4. 34 yaşında ve neredeyse hiç bilgim olmadan yazılım öğrenmeye karar verdim.Durağan ve sürekli kendini tekrar eden bir işte çalışıyor olmak da buna en büyük etken oldu.Dinamik ve sürekli kendimi geliştirebileceğim bir alan bulmak gerçekten heyecan verici.Sizin paylaştığınız bilgiler ve kaynaklarla yollar ve yollardaki taşlar ortaya çıkmaya başladı.Size içtenlikle çok teşekkür ediyorum.Bilgi güçtür.Bilgiyi paylaştıkça daha da güçlü olursunuz ve siz gerçekten daha güçlü olmayı hakediyorsuz.

 5. Geri bildirim: Yazılım Öğrenme: Sıfırdan Programlama Öğrenin (2022) – En İyi Tavsiye ve Öneriler

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top