Low Code veya No Code Platformların Yükselişi : Kod Yazmadan Uygulama Geliştirmek Mümkün Mü?

Hayatta değişmeyen tek şey değişim. Şirketler değişiyor ve gelişiyor. Bu gelişme ile birlikte, şirketlerin iş yapış şekilleri, ihtiyaçları da sürekli değişiyor. Bilgisayar yazılımları bu şirketlerin artık çok önemli bir parçası. Tüm şirketler çeşitli faaliyetleri için yazılımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu gerçek yüzünden şirketler, yazılım ürünü satan firmalardan sürekli değişiklik talep etmekte, bu taleplerin karşılanması da zaman kaybına ve maddi külfetlere sebep olmaktadır. Low Code platformlar bu noktada devreye girmektedir.

Forrester analisti John Rymer’ın dediği gibi “Kendimizi yazılım geliştirmeye sürecine bağlarsak, başarısız olacağız. Çok yavaş, çok katı bir süreç. Yeterince hızlı hareket edemiyoruz.” Artık low code platformlarla, yani kod yazmadan ya da şirketinizde bir yazılımcı istihdam etmeden, uygulama geliştirebilirsiniz. Bunun için donanım almanıza, yazılımcı ya da bilgisayar mühendisi çalıştırmanıza gerek yok. Her şey bulut ortamında gerçekleşiyor. Web tarayıcınızdan uygulamanıza bağlanabilir, hesaplarınızı görebilir. İşlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Citizen developer kavramını artık daha sık duyar olduk. Citizen developer, ofis uygulamalarını kullanabilen, (excel, word,  outlook vs…), nadiren de access veritabanı kullanabilen kişiyi tarif eden bir tanımlama.

Low code platformlar ve servisler sayesinde, bu kişiler, uygulama geliştirebilir, bu uygulamaları kullanıcılara göre yetkilendirebilir, başka sistemler ve servisler ile entegre edebilirler. Örneğin, bir hesap oluşturulduğunda, yönetici pozisyonundaki kişiye mail at aksiyonunu, kod yazmadan, basit arayüzler kullanarak kolayca yapabilirler.

Artık yazılım geliştirme, izole bir şekilde yapılmıyor. Bir yazılım, artık third party servisleri, micro servisleri kullanarak, uygulamasını geliştiriyor. Zdnet sitesinde low code ile ilgili makalesinde, uber uygulamasını örnek vermiş. Uber çoğumuzun bildiği gibi, taksi çağırmak için geliştirilmiş bir uygulama. Disk olarak Box servislerini, mesajlaşma yazılımı olarak Twilio’nun altyapısını, mail göndermek için de SendGrid servislerini kullanmaktadır. Low code platformlar, lego parçaları gibi bu tarz servisleri kullanarak, şirketlerin ihtiyaçlarını başarılı bir şekilde karşılamaktadır.

Forrester araştırma şirketi bu yıl içerisinde çıkardığı raporunda, low code sistemlerin yükseliş trendinde olduğunu gösteriyor. Aynı şekilde Gartner’da low code sistemlere dikkat çekmektedir.

Bu sistemleri kullanan belli başlı ürünlere göz atacağız. Farklılıklarına bakıp, avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendireceğiz.

Outsystems

Outsystems az kod ile (low code), hızlı uygulama geliştirme ve dağıtma platformu sunmaktadır. Mevcut tüm sistemlerinizle entegre olmakta ve kendi içerisinde yönetim ve analiz ekranları sunmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=DWI2R-7XeKI

Model bazlı bir yaklaşımı benimsiyor.

Avantajlarını söylemek gerekirse, görsel geliştirme araçları kullanılarak, karmaşık iş akışları tasarlanabiliyor. Diğer bir özelliği ise geliştirdiğimiz uygulamayı hem mobil hem web ortamında kullanabiliriz.

Dezavantajlarından bahsetmek gerekirse,  sistemi kullanmak için eğitim gerektiriyor. Diğer bir dezavantajı, uygulama geliştirmek için, kendi lokalinize bir program kurmak gerekiyor (Service Studio). Uygulamayı bu programı kullanarak geliştirip, bulut ortamına deployment yapıyoruz. Bu işlemleri yapmak kolay, dokümanlarda yeterince yol gösterici, fakat uygulamayı web arayüzü ile yapmak, quickbase ve caspio da olduğu gibi daha güzel ve kolay.

Mendix

Mottosu, düşünce hızında uygulama geliştir. Hollanda’da 2005 yılında kurulmuş bir firmadır.

Model bazlı bir yaklaşımı benimsiyor. Görsel geliştirme araçları kullanılarak (visual development tools) iş kuralları ve akışlar tanımlanıyor.

Outsystems’te olduğu gibi, business modeler programını lokalinize kurmanız, ve bu program üzerinden iş modelinizi (domain) modelinizi tasarlamanız gerekiyor. Web için de Mobile için de uygulama geliştirebiliyorsunuz.

Micro-flow diye adlandırdıkları yapıyı kullanarak, iş süreçlerini ve iş kurallarını kodlama yapmadan tasarlayabiliyoruz. Outsystems’de olduğu gibi araçları ve sistemi verimli bir şekilde kullanabilmek için eğitim almak gerekiyor.

Bu yıl içinde release’ı çıkacak olan, Reactjs ile geliştirmiş oldukları, Mendix Web Modeler uygulaması ile web ortamında modelleme ve iş akışı tasarımı yapmaya imkan verecekler. Web modeler ile mendix bu konuda bir fark yaratmış görünüyor.

Quickbase

Quickbase, intuit firmasının çıkarmış olduğu bir ürün.

Database yönelik bir yaklaşımı var. Online database olarak da değerlendirilebilir. Excel kullanan kişiler için ideal bir çözüm. Web arayüzü ile tablo create ederek, excel verilerinizi otomatik olarak içerisine atabilirsiniz. Bir tıkla kendinize özgü sorgu ekranları, rapor ekranları, hatta form giriş ekranları hazırlayabilirsiniz.

30 günlük bir deneme hesabı açarak, özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Kendi deneme hesabımda, mycustomapp isimli bir uygulama oluşturdum.

low code

Resimde görüldüğü gibi, kendi uygulamamız oluşturmamızın yanında, quickbase exchange kısmında diğer kullanıcılar tarafından geliştirilmiş hazır uygulamaları da kullanabilirim. Hazır gelen Project Manager, Sales Manager uygulamalarını doğrudan kullanmaya başlayabilirim.

mycustomapp sekmesine geçerek, istediğim kadar tablo oluşturabilirim. Tablolara dilediğim kolonları ekleyerek değişikliklerimi yapabilirim.

addnewfield

Bu şekilde alanları ekledikten sonra, Quickbase, ekleme, güncelleme ve silme işlemlerini yapabileceğimiz ekranları bizim için oluşturuyor.

Dezavantajından bahsetmek gerekirse, kompleks iş kuralları tanımlanamıyor. Sadece form girişi yaparken, tablonun alanları ile ilgili kurallar tanımlanabiliyor (Zorunlu alan, tutar 100’den büyük olmalı vs…).

Kullanım kolaylığını ve basitliğini ise avantajı olarak görebiliriz.

Diğer iki model bazlı sistemden farklı olarak, bildiğimiz veritabanı bazlı uygulamalara karşılık gelmektedir.

Caspio

Caspio, online veritabanı uygulamalarını hızlı ve kod yazmadan geliştirmeye imkan sağlıyan bir bulut platformudur.

Form giriş ekranları, raporları ve uygulamalarınızı programlama yapmadan oluşturmanıza imkan tanıyor. Hızlı bir şekilde fikirlerinizi hayata geçirebilirsiniz.

Quickbase’de olduğu gibi veritabanı bazlı bir yaklaşımı var. Model bazlı olmadığı için, kompleks iş kurallarınız varsa, işletmeniz için uygun olmayabilir. Fakat bunun dışında tüm gereksinimleriniz için fazlasıyla ihtiyacınızı görecektir.

Quickbase’den farklı olarak, farklı form giriş ekranları oluşturabiliriz. Rapor, form ve grafik oluşturma konusunda daha esnek özellikler sunmaktadır.

Sonuç

Low code platformlarda model bazlı ve veritabanı bazlı olmak üzere iki yaklaşım var. En fazla bilinen, kullanılan belli başlı low code platformlardan 4 tanesini değerlendirmiş olduk. Mendix ve Outsystems model bazlı yaklaşımı, Quickbase ve Caspio veritabanı bazlı yaklaşımı benimseyen platformlar.

Model bazlı platformlar, karmaşık iş kurallarını ve akışlarını gerçekleştirmek için daha uygun. Bunlardan Mendix yeni geliştirilen ve tahminen bu yıl içerisinde faaliyete geçecek Web Modeler aracı ile hem kolaylık hem yetkinlik açısından bir adım öne çıkmaktadır.

İçlerinden en basiti Quickbase platformudur. Caspio ise hem kolaylık hem de getirdiği ekstra esneklikler sayesinde öne çıkmaktadır.

Low code ya da no code platformlar yükseliş trendinde. Önümüzdeki yıllarda şirketler basit veritabanı uygulamaları geliştirmek için, low code platformlara yönelecektir. Yazılım geliştiricilere ise, sofistike uygulamalar ve araçlar için, low code platformları geliştirmek ve eklentiler yazmak için daima ihtiyaç duyulacaktır.

 

 

 

 

 

7 thoughts on “Low Code veya No Code Platformların Yükselişi : Kod Yazmadan Uygulama Geliştirmek Mümkün Mü?”

   1. Merhaba.
    octopod.com.tr Low Code pazarına yeni bir tanım getiriyor ve No-Code olarak kendisini lanse ediyor.
    9 saatlik eğitimle Platform özelliklerini kullanarak ileri seviye bir yazılımcının geliştirebileceği iş uygulamalarını çok daha hızlı bir şekilde geliştirme imkanı sunuyor.
    http://www.octopod.com.tr den Akademi eğitimlerine katılabilirsiniz. Eğitimler ücretsiz…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top