Odoo – Açık Kaynak Kodlu Erp Yazılımı – Muhasebe, Satış, Stok ve Daha Fazlası

Odoo hakkında bugünlerde çok şeyler duyuyorsunuz. Zaten bir muhasebe programınız ya da fatura/cari takip yazılımınız var. Başka bir yazılıma ihtiyaç duymuyor olabilirsiniz. Ya da programınız ihtiyacınızı karşılamakta yetersiz kalıyor, ayrıca programınıza istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden ulaşamıyorsunuz. Acil bir durum olduğunda evden veya mobil telefonunuzdan erişip işlerinizi çözemiyorsunuz.

Çoğu muhasebe finans uygulaması ya da CRM uygulaması masaüstü tabanlı bir uygulama olduğu için sadece işyerinizde olduğunuz zaman işinizi yapabiliyorsunuz. Ne evinizden ne akıllı telefonunuzdan stoklarınıza, satış raporlarınıza bakabiliyorsunuz. Peki 3 milyon kullanıcısı olan Odoo, sizin tüm erp ihtiyaçlarınızı çözebilecek olgunlukta bir servis ya da bir platform olabilir mi?

Yazıda, Odoo hakkında kurulumundan tutun, farklı modüllerine, raporlama imkanlarına kadar pek çok konuda detaylı bir inceleme yapacağım. Böylece işinize yarayıp yaramayacağı konusunda net bir görüşünüz olacak.

Odoo Nedir?

Odoo, her şeyi içerisinde barındıran bir erp (kurumsal kaynak planlama) yazılımıdır. Odoo içinde CRM, finans, muhasebe, stok, e-ticaret vs… gibi pek çok modülü barındıran bir iş yönetim platformudur. Küçük ve orta boy işletmeler için idealdir.3 milyon kurumsal kullanıcısı vardır. Özellikle avrupada ve amerikada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Python adlı bir programlama dili ile yazılmıştır. Veritabanı olarak yine aynı şekilde açık kaynak kodlu bir veritabanı olan Postgresql veritabanını kullanmaktadır.

2005 yılında tinyErp olarak ilk versiyonu çıkan Odoo daha sonra ismi OpenErp olarak değişti. 2014 yılında ise Odoo ismi ile tekrar adlandırıldı.

Odoo’da bulunan modüllerden bazıları

 • Muhasebe
 • Faturalama
 • Satış Yönetimi
 • CRM (Müşteri / Fırsat Yönetimi)
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Stok Yönetimi
 • Üretim Yönetimi
 • Proje Yönetimi
 • E-Ticaret
 • Web Sitesi Kurma
 • Yardım Masası
 • Bakım
 • Filo Yönetimi
 • Blog Sitesi Yönetimi
 • Forum Yazılımı

Odoo’nun güzel olan tarafı, esnek, genişleyebilen bir mimarisinin olması. Yani ihtiyacınız olan modüller ile başlayıp, gereksinimleriniz değişip başka modüllere ihtiyaç duyarsanız, onları da sisteme ekleyebiliyorsunuz. Tüm modüller entegre bir şekilde bir arada çalışmaktadır.  Odoo 30 tane çekirdek modülü ile birlikte geliyor. Bunun üzerine ek modülleri dahil edebiliyorsunuz.

Pek çok üçüncü parti firma Odoo ile entegre çalışan modüller geliştirerek platforma katkıda bulunmuştur.

Odoo’yu farklı şekillerde kullanabilirsiniz. İsterseniz bulut hizmetinden faydalanabilirsiniz. Böylece işletmenizde sunucu bulundurmanıza gerek kalmaz. Ya da on-premise seçeneğine yönelerek, uygulamayı kendi sunucularınıza kurabilirsiniz.

Odoo’yu daha yakından tanımak istersen, bulut üzerinde bir kaç dakika içerisinde bir deneme hesabı açıp kurcalamaya başlayabilirsin.

Odoo’nun açık kaynak kodlu olduğundan bahsetmiştim.

İlla da bulut üzerinden kullanmak zorunda değiliz. Community sürümünü kendi bilgisayarımıza da yükleyerek kullanabiliriz.

Community Sürümünün Kurulumu

Ücretsiz olan community sürümünü bilgisayarımıza indirip kurulumunu yapalım.

Önce https://odoo.com sitesine gidip, community linkine tıklayalım.

Gelen ekranda kayıt bilgilerimizi girip, hangi işletim sistemini kullanıyorsak ona göre odoo kurulum dosyasını indirelim.

Odoo Kurulum Dosya İndirme

Kurulum sırasında postgresql veritabanını kurup kuramayacağını bize soracaktır. Eğer hali hazirda bilgisayarınızda postgresql varsa postgresql kurulumunu seçim dışı bırakabilirsiniz.

odoo postgresql kurulumu

Kurulumun biraz sürdüğünü belirtmekte fayda var. Altıncı nesil intel i7 işlemcili bilgisayarımda 6-7 dakika sürüyor.

Kurulum bittikten sonra, veritabanı ayarlarını yapmak üzere ayar sayfasına otomatik olarak bağlanıyorum.

odoo veritabanı ayarı

Bende veritabanı henüz oluşturulmadığı için, uygun bir şekilde bilgilerimi girip, create database düğmesine tıklıyorum.

Dil olarak Türkçeyi, ülke olarak da Turkey seçiyorum. Veritabanımda deneme veriler olmasını istediğim için Demo data seçeneğini işaretliyorum.

Biraz sürdükten sonra, Uygulamalar sayfası açılıyor.

Odoo Uygulamalar Sayfası

Resimde görüldüğü gibi, kullanmak istediğiniz modülleri yükle tuşu ile yüklemeniz gerekiyor. Ücretsiz sürümde olmayan modüllerde de yükselt düğmesi görünecektir.

Erp hakkında daha iyi bir fikir edinebilmek amacıyla ücretsiz modüllerden olan Faturalama Modülünü ve CRM modülünü yükleyip menülerine ve sayfa yapılarına bakalım.

Uygulamaları yükledikten sonra, resimde görüldüğü gibi sol üst menünün yeni komutlar ile zenginleştiğini görebiliriz.

Sol Üst Menü

Fatura Modülü İncelemesi

Şirketinize gelen siparişlerin faturalarını bu modül üzerinden kesebilirsiniz.

Faturalama menüsüne tıklayalım.

Odoo Faturalama Ana Sayfası

Fatura Oluştur düğmesine tıklayalım:

Odoo Fatura Oluştur

Fatura oluşturma ekranını görebiliyorsunuz. Deneme veriler ile formu dolduralım:

Gözüme çarpan noktalardan birisi de bazı metinlerin ingilizce kalmış olması.  Türkçe çevirilerde eksiklikler var.

Arayüzler kolay ve pratik kullanımlı, hızlı girişe imkan sağlıyor. Kısa yol tuşları ile çabuk veri girişine imkan veriyor.

Ekran tasarımı güzel. Önizleme düğmesine tıklayınca, faturayı basılı kağıt formatında görme şansına erişiriz.

CRM Modülü İncelemesi

Faturalama modülünün ardından CRM modülünün üzerinden geçip, neler var neler yok görelim.

CRM, ingilizce açılımı Customer Relationship Management olup, müşteri ilişkileri yönetimi anlamına gelmektedir. Şirketler müşteri ile ilişkilerini takip etmek, potansiyel müşterileri ile ilişkilerini geliştirmek için crm modülü kullanma ihtiyacı hissederler.

CRM modülü ile müşteriler hakkında her tür bilgiye ulaşılabilir hale gelir.

Odoo üzerinde bir kaç ana ekran üzerinden müşteri ilişkileri yönetimi gerçekleştirilir.

Kontak bilgilerinin girişi için kontaklar menüsüne tıklanır.

Bu ekranda kontak bilgilerinin listesi var. Yeni kontak girişi de oluştur düğmesi ile yapılır.

Kontaklar ekranında yapılandırma linkinden ilgili komutları çalıştırırız.

Kontak Yapılandırma

CRM menüsüne tıkladığımızda da karşımıza gelen ekranda fırsatlar listesini görebiliriz.

CRM Fırsat yönetimini bu sayfadan yapabilirsin.

Odoo Studio ile Kendi Uygulamanı Oluştur

Mevcut modüllerden hiçbiri ihtiyacını karşılamıyorsa, odoo studio ile kendi uygulamanı oluşturabilirsin. Üstelik sürükle bırak ile ve de tek satır kod yazmadan.

odoo studio

Odoo studio ile kendi uygulamanızı kod yazmadan geliştirebilirsiniz. Fakat odoo studio modülünün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var.

Odoo studio uygulamasını daha önceki bir yazımda belirttiğim low code yaklaşımının bir örneği olarak da düşünebiliriz. Hatta Odoo studio’nun iddiası daha da ileri: Ben bir Zero Code (sıfır kod) platformuyum.

Odoo’nun aslında bir platform olduğundan bahsetmiştik. Bu ne anlama geliyor? Pek çok firma modül geliştirmesi yapıp, odoo üzerinden uygulamasını ücretsiz ya da bir bedel karşılığında satabiliyor. https://apps.odoo.com/apps sitesini ziyaret ederseniz başka firmaların yaptığı custom modülleri görebilirsiniz.

Örneğin Victor Vorobjov isimli bir geliştirici tarafından yapılmış bir uygulama 299 euro üzerinden satılmaktadır.

Eğer sizinde python ve xml bilginiz varsa kendi gereksinimlerinize uygun yeni modüller geliştirebilir hatta satışa bile çıkarabilirsiniz.

Aynı şey özel tasarım raporlar için de geçerli. Odoo ile birlikte gelen standart raporlar ihtiyaçlarınıza kafi gelmezse, python kodu ve xml ile istediğiniz gibi bir rapor tasarlayabilirsiniz.

Medium blogunda böyle bir örnek var: https://medium.com/@hendrasj/how-to-create-custom-report-on-odoo-11-dd44309eab4d

Aşağıdaki youtube videosunda özel tasarım muhasebe raporu hazırlama örneğini görebilirsiniz:

Sonuç

Ücretsiz versiyonuyla basit düzeyde işlerinizi görebilirsiniz. Ekranlar kullanıcı dostu, tasarımlar sade ve kullanışlı. CRM ya da fatura takip gibi modüllere göz attık. Uygulamaya hem web üzerinden hem mobilden erişim sağlayabilirsiniz. Community sürümünü temel erp ihtiyaçlarınızı karşılamanız amacıyla kullanmamanız için hiçbir sebep yok.

Ancak şirketinizin yapısına göre bazı işleri özelleştirmek istiyorsanız üçüncü taraf firmalardan destek almanız gerekecek ya da python ve genel olarak yazılım bilgisine sahipseniz kendi çözümlerinizi oluşturmanız gerekecektir.

2 thoughts on “Odoo – Açık Kaynak Kodlu Erp Yazılımı – Muhasebe, Satış, Stok ve Daha Fazlası”

 1. inceledim herşey paralı ,,
  vazgeçtim kendi programımı kendim yapacam inşlh
  bunlar böyle bir alıştırırlar yedek parça gibi kullanmak zorunda kalırsın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top