Windows PowerShell

Hemen hemen herkes, windows işletim sisteminde bazı işlemleri yapmak durumunda kaldığı cmd.exe programını biliyordur. Bu program sayesinde dir, ping, ipconfig gibi daha çok sistem yöneticisi arkadaşların kullandığı komutları çalıştırabilmektedir. Windows Powershell bundan çok daha fazlasını sunan bir scripting (betik) dili, komut satırı kabuğunu sunan bir ortam.

Öncelikle powershell, COM ve WMI’a tam erişimi desteklemektedir. Böylece adminlerin yönetimsel işlemlerini, local ve uzak bilgisayar sistemlerinde kolayca yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Cmd.exe programında olmayan diğer bir özelliği ise .net sınıf kütüphanelerine erişebilmesi. Bu özelliği powershell’i çok daha güçlü ve esnek bir hale getiriyor.

Windows Powershell’in şu andaki son sürümü v3.0. Bu sürüm Windows 8 ve Windows Server 2012 işletim sistemlerinde hazır geliyor. Benim ağırlıkla üzerinde duracağım versiyon 2.0 olan versiyonu, windows 7 ve window server 2008 r2 ile entegre çalışabiliyor.

Başlat menüsü, Donatılar –> Windows PowerShell –> Windows PowerShell’e tıklandığında şöyle bir ekran açılacaktır:

powershell

Bu ekrana dir veya ls komutlarını yazmaya başlayabiliriz. Linux veya unix kullanıcıları bazı tanıdık unsurları powershell’de görecek ve bu tool’u kolayca öğrenebileceklerdir. Powershell’de çok güzel bir yardım sistemi var. İnternette dolaşmaya gerek olmadan, google’da arama yapmadan sırf powershell’in help sistemini kullanarak komutları rahatlıkla öğrenebiliriz.

get-command komutunu girdiğimizde powershell’de mevcut olan tüm komutlar listenir. Bir komut hakkında bilgi almak istediğimizde örneğin Get-Process komutunun ne işe yaradığını öğrenmek için; help Get-Process dememiz yeterli olacaktır. Tab tuşu ile tamamlama özelliği var. Yani Get-Pro yazıp, istediğimiz komut gelene tab tuşuna basabiliriz.

Windows powershell ile ilgili bir giriş yapmış olduk. Gelecek postlarda powershell’i kullanarak, bir asp.net mvc 3 sitesinin performans testi için bir powershell script’i yazacağız. Böyle bir yaklaşımın diğer yük testi seçenekleriyle karşılaştıracağız (apache bench, Visual Studio 2010 ultimate editionla gelen web performans ve yük testi eklentileri).

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top