Yazılım Geliştirme için Dizüstü Bilgisayar Nasıl Olmalıdır?

Yazılım geliştiricileri olarak yazılım geliştirme süreci içerisinde işimizi kolaylaştıracak güçlü araçlara ihtiyaç duyarız. Bu araçlar içerisinde kuşkusuz en önemlisi bilgisayarın kendisidir. Bilgisayarın temel bileşenlerinin üzerinden geçerek iyi bir dizüstü bilgisayar nasıl olmalı sorusunun cevabını arayacağız.

İşlemci

Yazılım geliştirme için, en fazla önem vermemiz gereken bileşenlerden birisidir. Kullandığımız programların hızlı çalışması, derleyicilerin ve ide’lerimizin hızlı derleyebilmesi, sunucularımızın randımanlı çalışabilmesi için iyi bir işlemci olmazsa olmazımızdır. Şu an itibariyle piyasada bulunan yedinci ve sekinci nesil intel i7 işlemcileri tercih edilebilir.

İşlemcilerin dikkat etmemiz gereken diğer bir özelliği de kaç çekirdekli olduğudur. Çok çekirdekli olması, paralel işlemeye imkan tanıdığı için genel olarak daha iyi performans verecektir. İşlemci modelinde bulunan hq veya mq gibi harfler, işlemcinin 4 fiziksel çekirdekli olduğunu belirtir. U harfi ise, işlemcinin 2 çekirdekli olduğunu ifade eder. Bu tür işlemciler, daha az enerji tüketirler bu yüzden ultrabook diye tarif edilen hafif, taşınabilir bilgisayarlar için idealdir. Yazılım için bu tür bir işlemci de işinizi görecektir. Fakat önerimiz 4 çekirdekli işlemciler olacaktır. Çok çekirdekli işlemcileri kullanarak paralel derleme yapabilen visual studio gibi araçlar bu yüzden daha performanslı çalışacaktır.

Ram

En az 8 gb ddr 4 modelinde ram’e sahip olmalısınız. 8 gb’ın altındaki bir ram, uygulamaların randımanlı çalışmasını engelleyecektir. Chrome’un ve electron bazlı uygulamaların ne kadar çok ram kullandığını gözönüne alırsak, üstüne üstlük bilgisayarınızda mysql, postgresql veya redis gibi sunucular veya sanal makineler çalıştırıyorsanız ne kadar çok ram’e ihtiyaç duyulduğunu daha iyi anlarız.

İdeali 16 gb olmalıdır. DDR4 modeli DDR3 modelinden daha hızlı çalıştığı için tercih edilmelidir.

Disk

Ssd disklerini sanırım duymayanınız kalmamıştır. İşletim sisteminin verimli çalışmasını, bilgisayarın hızlı açılmasını sağlayan çok önemli bir unsurdur. Ssd diskler aynı şekilde uygulamaların da performanslı çalışmasına etki edecektir.

En az 256 gb ssd olmasında fayda vardır. 128 gb’lık bir disk bir süre sonra yetersiz gelmeye başlayacaktır. Eski tip bir diski ikincil olarak depo veya arşiv olarak kullanmak amacıyla ekleyebilirsiniz. 1 TB’lık 5400 veya 7200 rpm hızında manyetik bir diski bu amaçla ekstra olarak kullanabilirsiniz.

Ekran

Yazılım geliştirirken saatlerce baktığımız ekranlar bize rahat ve konforlu bir görüş sunmalıdır. Çözünürlük en az 1920×1080 olmalıdır. Bu saatten sonra daha küçük çözünürlüklü ekranlara yönelmemek gerekir. Renk kapasitesi olarak yüksek olmalıdır. Yansımasız bir yüzeyi (matte) olmalıdır.

Ekranlarda kullanılan bir kaç çeşit panel vardır. Bunlardan başlıcaları Tn ve Ips panellerdir. Tn biraz daha eski bir teknolojidir. Ips’e göre daha hızlıdır. Fakat bir dezavantajı var o da ekrana farklı açılardan bakıldığında kötü bir görüntü sağlamaktadır. Ips paneller ise daha yavaş görüntü işlemekle birlikte, farklı açılardan daha kaliteli bir görüntü sunabilir ve renk kapasitesi olarak daha gelişmiştir.

Bu yüzden Ips ekranlar tercih edilmelidir. Ips panellerle ilgili de ışık sızması problemi olabilmektedir. Bu konuya dikkat etmek gerekir.

15.6 ekran büyüklüğü tercih edilebilir. Daha küçük ekranlarda kod yazmak rahatsız edici olabilir.

Ekran Kartı

Yazılım geliştirme anlamında sizi çok etkilemeyecek bir bileşendir. Dahili bir ekran kartı sizin işinizi görecektir. Fakat video işleme yazılımları, autocad, 3d max vb çizim programları ve multimedia yazılımlarını kullanıyorsanız, güçlü bir grafik işlemcisine sahip harici ekran kartlarına yönelebilirsiniz.

Klavye, Kasa Kalitesi ve Bağlantı Özellikleri

Hızlı ve rahat bir şekilde kod yazabilmemiz için klavye çok önemlidir. Tuşların arasındaki mesafe uygun olmalıdır. Arkadan aydınlatmalı klavyeler gece kod yazarken işimizi kolaylaştıracaktır.

Kimi bilgisayar firmaları, bahsettiğimiz bileşenlere öncelik vererek, kasa kalitesini ikinci plana atabilirler. Bu ilerde bir handikap yaratabilir. Bu konuya özel önem verenler, bilgisayarı sürekli taşıyanlar için, lenovo thinkpad serisi, dell latitude, hp elitebook serisi gibi darbelere dayanıklılık testlerinden geçmiş sağlam bilgisayarları tercih edebilirler.

Standart bağlantı özellikleri (wifi, bluetooth vs…) ile birlikte daha hızlı olan usb 3.0 bağlantısına sahip olmalıdır. Usb Type-C standardı da son zamanlarda öne çıkan özelliklerden. Farklı tipteki cihazları tek bir bağlantı ile desteklemesi, hızlı veri aktarımı ve hızlı şarj edebilme özelliği yüzünden önemli bir teknolojik yenilik olarak değerlendirilmektedir. 

ASUS VivoBook Serisi

Asus VivoBook serisi bilgisayarlar, fiyat/performans açısından uygun bir seçenek olarak göze çarpmaktadır.

Asus VivoBook Pro 15

Yeni Nesil Intel® Core ™ işlemci ile desteklenen ince ve hafif, yüksek performanslı bir dizüstü bilgisayardır. Harman Kardon işbirliğiyle geliştirilmiş ses sistemi ve NVIDIA® GeForce® GTX 1050 ekran kartıyla oyuncu bilgisayarı sınıfı grafikler, son sistem soğutma ve hızlı şarj gibi teknolojileri sunuyor.

Özellikler

İşlemci: Intel Core i7 7700HQ

Ram: 16 GB DDR4

Disk: 1 TB HDD + 256 GB SSD (M2 sata SSD)

Grafik Kartı: NVIDIA GTX 1050


Linkler

Vatan Bilgisayardaki ürüne erişmek için tıklayınız.

Amazon üzerinden de alabilirsiniz.

Asus VivoBook Pro N552VW

Önceki modele göre biraz daha eski bir model olan Asus Vivobook n552vw serisini bir senedir yazılım için kullanmaktayım. Hızlı açılıyor. Sessiz çalışıyor ve de geliştirdiğim programları da sorunsuz herhangi bir yavaşlık olmadan çalıştırıyor.

Özellikler

İşlemci: Intel Core i7 6700HQ

Ram: 16 GB DDR4

Disk: 1 TB HDD + 256 GB SSD (M2 sata SSD)

Grafik Kartı: NVIDIA GTX 960M

https://www.vatanbilgisayar.com/asus-n552vw-core-i7-6700hq-2-6ghz-16gb-1tb-256-ssd-15-6-gtx960m-4gb-w10-notebook.html

Yorum: Malzeme Kalitesi çok üst düzeyde değil, ekranın olduğu kısım özellikle, çok sağlammış izlenimi vermiyor. Ekranda ips panel kullanıldığı halde, dell xps 15 kadar tatmin edici bir görüntü kalitesi vermiyor. Ağır olması bir başka dezavantajı. Bunlar dışında bilgisayar sessiz ve hızlı. Çok iyi performans veriyor ve her tür yazılım işi için rahatlıkla kullanılabilir.

Dell XPS 15

Dell markasının estetikten ödün vermeden tasarladığı yüksek performans ürünlerinden biri olan Dell XPS, uzun süreli şarj ömrü ve güçlü soğutma sistemiyle iş ve ofis kullanıcılarına, hafifliği, boyutları ve estetik görünümüyle bilgisayarını gün boyu yanında taşıyanlara benzersiz bir diz üstü deneyimi sunuyor.  

Özellikler

İşlemci: Intel Core i7 8750H

Ram: 16 GB DDR4

Disk: 512 GB

Grafik Kartı: Nvidia GeForce GTX1050 Ti

Yorum: Premium bir kasa, kaliteli işçilik. Çok iyi bir ekran görüntü kalitesi, infinity edge özelliği. Kolay ve hızlı klavye kullanımı. Eksi taraflarından bahsetmek gerekirse, fanlar zaman zaman bilgisayar zorlanmadığı halde devreye giriyor, sesini hissettiriyor. Sayı tuşlarının olmaması da eksi olarak değerlendirilebilir. Benzer donanımlı bilgisayarlara göre daha pahalı.

Hp Z Book G4/G5

Hp’nin z book serisi bilgisayarları hem kasa sağlamlığı, kalitesi hem de performans açısından tatmin edici sonuçlar vermektedir. Bu kalite tabi ki fiyatına da yansımaktadır.

Özellikler

İşlemci: Intel Core i7 8750H

Ram: 16 GB DDR4

Disk: 256 GB SSD

Grafik Kartı: AMD Radeon™ Pro WX 4150 Graphics (4 GB GDDR5 dedicated)

http://www8.hp.com/us/en/products/laptops/product-detail.html?oid=18865644

Sonuç

Yazılım geliştirmek zevkli bir uğraş. Program yazma çabanızı mümkün olduğu kadar pürüzsüz ve eğlenceli bir hale getirmek için bazı şeyleri sağlamanız gerekecektir. Kullandığınız bilgisayar bu konuda size en büyük katkıyı sunacaktır.

Yazıda iyi bir yazılım bilgisayarı nasıl olmalıdır sorusunun cevabını sizler için araştırdık. İşlemci, ram ve disk üçlüsünün bilgisayarın performansı açısından kritik önemde olduğunu görmüş oldunuz.

Bu demek değildir ki, bilgisayarınıza servet dökmeniz gerekiyor.

Bazı programlama alanları dışında çok iyi bir ekran kartına ihtiyaç duymazsınız. Kodlama için oyun bilgisayarı olarak bilinen cihazlardan edinmeniz gerekmiyor.

Kodlamaya nereden başlayacağınızı nasıl öğreneceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Kendi kendine programlama öğrenme rehberimizi incelemeyi unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top